Ar profesionāļu uzstāšanos veiksmīgi aizvadīta pirmā gaismas konference “Light Up2023”

Starptautiskajā mēbeļu, interjera un dizaina izstādē “Furniture & Design Isle 2023” notika Latvijas Dizaineru savienības rīkotā gaismas konference “LightUp!”, kurā uzstājās atzīti un pieredzes bagāti lektori.

Konferencē gaismas tēmu aplūkoja gan no dizaineru, arhitektu, gaismas projektētāju, gan no ražotāju un pārdevēju, gan no gaismas patērētāju skatpunkta. Pasākumu apmeklēja vairāk nekā 130 interesentu – nozares profesionāļi, arhitekti, dizaineri, dizaina un arhitektūras studenti, dizaina interesenti.

Cilvēka un gaismas mijiedarbība ir neizsīkstošs izpētes fenomens

Konferenci moderēja arhitekturālās gaismas dizainere, “Women in Lighting” vēstniece Ilze Led (Ilze Leduskrasta-Buša), kura bija arī pasākuma idejas līdzautore. Ilze ir neatkarīgā gaismas projektētāja jau vairākus gadus. Konferences eksperti atklāja galvenos aspektus par cilvēka un gaismas mijiedarbību.
“Gaisma un tās arhitektūra ir manas pasaules telpas sajūta, uztvere, radošā gara izpausme un neizsīkstošs izpētes fenomens,” tā Ilze Led.

Dienas gaismas nozīme joprojām netiek pietiekami novērtēta
Arhitekts un arhitektūras biroja “Sudraba arhitektūra” līdzdibinātājs Reinis Liepiņš savā lekcijā stāstīja par dienas gaismas un arhitektūras saspēles svarīgiem aspektiem, uzsverot, ka tas ir būtiski ne tikai ēkai, bet arī cilvēkam. “Dienas gaismas akcentēšana ir viena no manām kaislībām. Cilvēki ir noguruši no “lāzeršoviem”, un mans vēlējums pasākumu režisoriem ir domāt par dienas gaismas pasākumiem. Laiks, kad 20. gadsimta teātris ar prožektoriem bija modē, ir beidzies! Īpaši vēlams dienas apgaismojums ir konferenču telpām. Bet joprojām jūtu gaismotāju, scenogrāfu un režisoru aizspriedumus par dienas gaismas izmantošanu,” stāsta Reinis Liepiņš.

Izaicinājums arhitektiem – ienest gaismu pārbūvēs

Arhitektūras un dizaina biroja “ Sampling” vadošā partnere, laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta direktore Ph.D. Liene Jākobsone pastāstīja par gaismas pieredzes saskarsmi un tās svarīgumu arhitektūrā visdažādākajos aspektos: “Šī brīža projektos mēģinām “ienest” gaismu, iedvesmojoties no arhitektūras klasikas un pagātnes piemēriem, – veidot gaismas pieredzi arī tur, kur citādi viņa nebūtu iespējama, jo ēkas ir dažādas, pārbūvju žanrs daudzveidīgs. Pārbūvēs nevaram ielikt logu, kur vien mums gribētos. Ir jāmeklē radoši risinājumi, un tas ir arhitektu uzdevums.” Jēkabsone lekcijas laikā ar attēlu palīdzību demonstrēja piemērus, kā apgaismot telpu no dažādām pusēm, tostarp ar tik aktuālo virsgaismu palīdzību.

Gaisma ietekmē emocionālo noskaņu

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvaldes Pilsētvides mākslas un noformējuma nodaļas vadītāja vietniece Ināra Gauja ir projekta “Rīgas pilsētvides Ziemassvētku dekoratīvā gaismas noformējuma attīstības koncepcijas ieviešanai no 2023. gada” vadītāja, kura konferences klausītājus iepazīstināja ar Rīgas pilsētvides un Ziemassvētku dekoratīvā apgaismojuma attīstības koncepcijas līkločiem. Lektore atklāja, kādam jābūt Rīgas pilsētvides Ziemassvētku dekoratīvajam gaismas noformējumam: “Viena no gaismas funkcijām ir dot gaismu, bet otra, nebūt mazsvarīgāka, – emocionālā ietekme.”

Apgaismojuma projektā jābūt redzamam autora rokrakstam
“LVS/STK 46 Apgaisme” eksperts, “Lucidus” apgaismojuma nodaļas vadītājs, apgaismojuma profesionālis, kam ir projektu pieredzi Latvijā un Baltijas valstīs, Didzis Apinis dalījās ar zināšanām par profesionāliem apgaismes projektiem un to svarīgākajām sastāvdaļām. Lektors atklāja nianses par apgaismojuma pamatnosacījumiem: “Apgaismojuma projektā ir jābūt projekta veicēja viedoklim, viņa redzējumam un vīzijai par to, kādam tam vajadzētu izskatīties. Ideālā gadījumā ir redzams gaismas dizainera rokraksts. Profesionāls apgaismes projekts ir autora rokrakstu iekļaujošs, standartiem un labākai praksei atbilstošs, bez izstrādātāja iesaistes izbūvējams projekts.”

Efektīva apgaismojuma izveidē nepieciešams komandas darbs
Salona “DECOLight” tehniskais speciālists un gaismas studijas “DecoLight” vadītājs Sandris Linkums vērsa uzmanību uz tehnisko aspektu nozīmību kvalitatīvos gaismas projektos – tikai pareizi izvēlēti risinājumi, laicīgi paredzēti “vājie punkti” un klienta izglītošana var garantēt kvalitatīvu rezultātu. Viņš atklāja soļus integrētā apgaismojuma izveidei: “Pie integrētā apgaismojuma gaismekļi tiek pilnībā iestrādāti virsmā un redzama ir tikai funkcionālā daļa. Augstu funkcionalitāti – efektīva apgaismojuma nodrošinājumu un plašas tā kontroles iespējas var nodrošināt tikai komandas darbs. Lai panāktu efektīvu rezultātu, ir nepieciešamas vairākas iesaistītās puses – arhitekts, interjera dizainers, piegādātājs, darba izpildītājs u. c.”

Ārvalstu lektori un globals skatījums uz apgaismojumu
Konferencē piedalījās arī ārzemju lektori: Igaunijas Gaismas dizaineru asociācijas (EALD) līdzdibinātāja
Līna Einla (Liina Einla) un profesors no Lielbritānijas Greiems Brūks (Graeme Brook). Līna diskutēja par “tumsas dizainu” un pareizi sabalansētu apgaismojumu, kas ir aktuāls un svarīgs gan Igaunijā, gan Latvijā. Profesors, interjera dizaina programmas “Royal College of art” vadītājs, kā arī daudzu pasaulē zināmu grāmatu autors Greiems Brūks par labu un kvalitatīvu interjera dizainu diskutēja ar Latvijas Dizaineru savienības priekšsēdētājas vietnieci Barbaru Freibergu. Lektori diskutēja par apgaismojumu globālā skatījumā, profesora pasaules pieredzi, apgaismojuma svarīgajiem aspektiem un pasaules tendencēm, pieskaroties gaismas piesārņojuma jautājumam ne tikai urbānajā vidē, bet arī sabiedriskajā un personīgajā interjerā.

Konferenci noslēdza diskusija, kurā piedalījās “Women in Lighting” vēstniece Ilze Led, Ph. D. Liene Jākobsone, arhitekts ar 30 gadu pieredzi arhitektūrā un restaurācijā – Reinis Liepiņš, kā arī citi lektori.

Jautājumu un atbilžu sesijā konferences klausītāji uzdeva jautājumus gan par esošās koncepcijas sadarbības partneriem, gan uzzināja veidus, kā paši var iesaistīties pilsētvides apgaismojuma koncepcijas attīstībā. Visi diskusijā iesaistītie apliecināja konferences tēmas aktualitāti, aicinot nākamajā konferencē iesaistīties Rīgas un citu pašvaldību pārstāvjus, lai kopīgi aktualizētu un veicinātu kvalitatīvu gaismas un arhitektūras pieredzi.

Šogad gaismas konference “LightUp!2023” notika pirmo reizi. Ņemot vērā lielo interesi, plānots, ka konference notiks arī nākamgad – izstādē “Furniture & Design Isle 2024”.

Pasākuma video: https://www.bt1.lv/mebelesundizains/read.php?subid=13132