Šī gada 14. decembrī plkst. 18:00  galerijā "Romas dārzs", atzīmējot Leļļu Mākslas un Dizaina muzeja pirmo  Dzimšanas dienu, izstāžu telpā "Mākslas ala" tiks atklāta šī gada pēdējā ekspozīcija – tēlnieces Intas Bergas skulptūras "Meitene ar flautu" solo izstāde, kā arī Latvijas Tekstilmākslas asociācijas mākslinieku darbu izstāde "Filca fluīdi".

Leļļu mākslas un dizaina muzejs, Liepājā galerijā "Romas dārzs", Zivju ielā 3, apmeklētājiem durvis vēra pagājušā gada 16. decembrī. To izlolojusi ceļojošā leļļu muzeja izveidotāja Ināra Liepa. Sadarbībā ar galerijas „Romas dārzs” saimniekiem izdevies atrast leļļu kolekcijai piemērotas telpas.

Muzeja pamatekspozīcijā atspoguļota 19. un 20. gadsimta leļļu, rotaļlietu un sadzīves priekšmetu vēsture. Papildus iekārtotas trīs izstāžu zāles, kurās tiek eksponēta laikmetīgā māksla, kā arī notiek dizainam veltītas izstādes. Īpaša ir Liepājā mazākā izstāžu telpa ar nosaukumu “Mākslas ala”, kurā muzeja veidotāji piedāvā rīkot viena mākslas darba solo izstādi gan topošajiem, gan  profesionālajiem māksliniekiem.

Nodibinājums ”Leļļu mākslas muzejs” ir pirmā un vienīgā organizācija, kura daudzu gadu garumā savu darbu ir veltījusi profesionālai leļļu mākslai tik izvērsti un, neskatoties uz visām krīzēm, ir spējusi pārvarēt grūtības un rast iespēju savu darbu turpināt ar lielu pievienoto vērtību.

//

Atskatoties uz šī gada Leļļu mākslas un dizaina muzeja aktīvo izstāžu darbību Liepājā, esam gandarīti par kopīgi paveikto! Sirsnīgs paldies Liepājas domei, mākslas galerijai “Romas dārzs”, visiem sadarbības partneriem un atbalstītājiem par iespēju godāt mākslu un māksliniekus, saglabāt mūsu vēstures liecības, radīt Liepājā telpu profesionāliem mākslas un kultūras notikumiem, kas iepazīstina ne tikai ar profesionālo leļļu mākslu no klasikas līdz avangardam, bet arī ar laikmetīgās mākslas nozari tēlniecībā, tekstilmākslā, dizainā, metālmākslā, glezniecībā.

Lelle ir viena no interesantākajām mākslas parādībām kultūrvēsturē. Cilvēku saistība ar lelli ir daudz stiprāka, nekā mēs spējam iedomāties. Tai ir ļoti sena attīstības vēsture, sākot no akmens laikmeta koka vai māla rituālai figūriņai, vēlāk rotaļlietai, līdz unikāliem porcelāna un citu materiālu autordarbiem, kuriem ir augsta mākslinieciskā vērtībā.

Leļļu māksla patīk un ir saprotama visiem – gan bērniem, gan pieaugušajiem. Lelle ir mūsu bērnības sapņu, noslēpumu, ilūziju pasaules lieciniece, kurā viss šķita dzīvs un brīnumu piepildīts. Mēs kļūstam pieauguši, bet lelle-rotaļlieta, lelle-tēls, alegorija, mākslas priekšmets – turpina savu dzīvi līdzās, atgādinot gan aizkustinošās bērnības atmiņas, gan to, ka sapņu pasaule dažkārt sagrūst kā smilšu pilis...

20. gadsimts – mākslas sintēzes un jauno tehnoloģiju laikmets – pavēra jaunus virzienus daudzās mākslas nozarēs. Rezultātā apmēram 20.gs. vidū radās jauna mākslas nozare – profesionālā leļļu māksla. Tā ir mākslinieka fantāzijas radīts mākslas darbs, kas sevī ietver jutekliskumu, inteliģenci un augstākās profesionālās prasmes. Tā apbur, iepriecina un paplašina mūsu fantāziju un iedarbina dvēseles teritoriju.

Paldies, Liepāja!

Uz tikšanos jaunos projektos!

Veiksmi Jaunajā gadā vēlot,

Ināra un Uldis Liepas